Spalskie niespodzianki, czyli wspomnienia z Zielonego Przedszkola

Na ten dzień najstarsze przedszkolaki z grup „a” i „b” czekały z zapartym tchem. A kiedy wreszcie nadszedł czwartek 6 czerwca, wszyscy, zwarci i gotowi zebrali się w holu przedszkola. Rodzice pakowali torby i walizki do autokaru, dzieciaki umawiały się już na wspólne zabawy, emocje sięgały zenitu... Zielone Przedszkole czas zacząć! Z błogosławieństwem udzielonym przez ks. Darka ruszyliśmy w stronę Spały, machając na pożegnanie mamusiom i tatusiom.

 

Na miejscu czekało na nas wiele atrakcji. Oczywiście samo rozlokowanie w pokojach było nie lada gratką. A potem mogło być już tylko ciekawiej. Łódki z kory puszczane na pobliskim stawie, zabawy kuglarskie, strzelanie z łuku, gry zręcznościowe, kosmiczna podróż, czy własnoręcznie wykonane filcowe piłeczki… To wszystko sprawiło, że nieliczni, którym początkowo było trochę smutno, szybko zapomnieli o swoich wątpliwościach.

Tym bardziej, że w planach była jeszcze super dyskoteka… i pyszna niespodzianka. Słodka, pachnąca wiśniami, po prostu palce lizać! I to nie tylko w przenośni ;). Ale samo oblizywanie paluszków nie wystarczyło, trzeba się było jeszcze umyć, choć niektórzy zadawali sobie pytanie, czy to na pewno konieczne, wszak ten czas można by przecież wykorzystać na pasjonujące rozmowy ze współlokatorami.

 

Po tak intensywnym dniu, sen przyszedł szybko i trudno się temu dziwić. Piątek przywitał nas pięknym słońcem, które nic a nic nie zapowiadało przygody, jaka miał niebawem nastąpić. Ale po kolei. Po przepysznym śniadaniu (zresztą, jak każdym spożywanym w Spale posiłku) udaliśmy się na zajęcia terenowe z naszym przewodnikiem – Panem Darkiem do Spalskiego Parku krajobrazowego. W międzyczasie walizki w jakiś przedziwny sposób znalazły się w autokarze :)

Mogliśmy ruszać w drogę. Kolejnym punktem programu był rezerwat Niebieskie Źródła, miejsce gniazdowania ptaków wodnych. Pan Darek właśnie opowiadał nam o tajemnicach mieszkańców rezerwatu, gdy nagle, zupełnie niespodziewanie dopadła nas straszna, ogromna i niespotykana ulewa… Tak wielka, że o dalszym zwiedzaniu mogliśmy zapomnieć. Czekała nas za to parkingowa przebieralnia. Kto tam był, na długo zapamięta widok kilkudziesięciu otwartych walizek i mokrych doszczętnie przedszkolaków i pań. Oj, działo się! Takie przygody tylko na Zielonym Przedszkolu. My się jednak deszczu nie boimy i z radością udaliśmy się na piknik przy leśniczówce, poznając jednocześnie historie dzikich zwierząt, takich jak mały łoś, bocian, lisy, czy bielik przebywających w pobliskiej lecznicy.

Najedzeni, z głowami pełnymi ciekawych informacji zajęliśmy miejsca w autokarze i ze śpiewem ruszyliśmy na Kabaty. W naszych sercach i głowach pozostanie mnóstwo fantastycznych wspomnień. Taki wyjazd może zdarzyć się TYLKO RAZ :)