Tuż przed świętami pięciolatki wybrały się na wycieczkę do siedziby Polskiego Radia. Naszą radiową przygodę rozpoczęliśmy od zwiedzenia studia koncertowego. Pani Agnieszka, która zdradziła nam wiele różnych sekretów, opowiedziała o wygłuszaniu radiowych pomieszczeń, roli dźwięku i potrzebie zachowania ciszy. Od tej pory staraliśmy się poruszać niemal bezszelestnie po korytarzach, obserwując jak wydawcy i realizatorzy biegają od studia do studia. Odwiedziliśmy radiową Czwórkę, Dwójkę oraz studio Polskiego Radia Dzieciom, gdzie mieliśmy okazję porozmawiać z prowadzącą programy dla dzieci, p. Darią Druzgałą. Mogliśmy też powiedzieć parę słów do mikrofonu.Dzień 8 grudnia jest świętem patronalnym Zgromadzenie Sióstr od Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. W tym dniu podniosła atmosfera świętowania udzieliła się wszystkim: dzieciom, rodzicom i wychowawcom. Sześciolatki z gr. 6A przygotowały, krótką akademię słowno - muzyczną. Treść piosenek śpiewanych z mocą poruszyła serca wszystkich uczestników (można było dostrzec ocierane ukradkiem łzy). Życzeniom, uściskom, laurkom... nie było końca. Niech Maryja - Niepokalana MATKA pokoju i jedności, łączy wszystkie rodziny i wspólnoty w drodze do domu Ojca.  „Idzie, idzie Święty z długą, siwą brodą,

a dwaj aniołkowie, za ręce go wiodą.

Każdemu nad głową złota gwiazdka świeci,

idą i szukają samych grzecznych dzieci.”Jak wygląda koszatniczka? Jakie ma zwyczaje?  Co najbardziej lubią jeść szynszyle? Tego wszystkiego mogliśmy dowiedzieć się na wyjątkowych zajęciach z udziałem tych gryzoni. Poznaliśmy ciekawostki o ich życiu, dowiedzieliśmy się, jak należy odpowiednio się nimi opiekować. Na koniec zajęć każdy mógł dotknąć i pogłaskać te niezwykle urocze zwierzęta.Ulubionym świętym większości dzieci jest Święty Mikołaj. Jaki był, jak wyglądało jego życie i najważniejsze –  jak został świętym,  te pytania pojawiają się bardzo często kilka dni przed jego imieninami. Aktorzy teatru Eden spróbowali przedstawić jego historię . Dzieci z wielkim zaangażowaniem oglądały sceny z życia Świętego Mikołaj. Za Jego przykładem staramy się dzielić tym co mamy, pomagać innym i być życzliwi dla każdego człowieka. Z radością czekamy na Jego wizytę w naszym przedszkolu.To już listopad… cała przyroda przygotowuje się do zimy, a na świecie plucha i szaruga. O tym wszystkim rozmawialiśmy z Dudusiem i Guciem podczas kolejnego koncertu edukacyjnego. Ale na rozmowie się nie skończyło. Mieliśmy okazję naśladować zmienną jesienną pogodę. Oprócz tego Goście opowiedzieli nam, we wzruszający sposób, o walce naszych przodków o niepodległość. Na koniec przed dziećmi wystąpili Nauczyciele, grając rytmicznie na przeróżnych drewnianych patyczkach.W dniu 24 listopada wszystkie nasze przedszkolaki uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim przyjacielem – misiem. Przybyły małe, średnie i duże; białe i brązowe. Wszystkie piękne i wyjątkowe.

Imprezę uświetnił swoją obecnością “prawdziwy” pluszowy Miś. Przedszkolaki wspaniale się bawiły. Poznały historię święta, wspólnie wykonały też plakat wybranego misia.22 listopada dzieci z gr. 5b zaprosiły swoich kolegów, nauczycieli oraz kochanych Rodziców i Dziadków na przedstawienie pt. „Jeszcze Polska nie zginęła!”. Była to niezwykła opowieść o minionych czasach i bohaterskich żołnierzach, którzy walczyli o wolność naszej Ojczyzny. Niejedna łza popłynęła, gdy przedszkolaki odśpiewały dumnie Hymn Polski - „Mazurek Dąbrowskiego”. Ich występ, zaangażowanie i talent nagrodzone zostały gromkimi i w pełni zasłużonymi brawami. 

A potem okazało się, że pięciolatki zaprezentują się jeszcze raz, przed wyjątkową publicznością. 30 listopada odwiedziliśmy Dom Generalny Sióstr Niepokalanek w Szymanowie.To był dzień pełen radości i niespodzianek dla najstarszych przedszkolaków.

Dzięki firmie TRODAT i osób  z nią współpracujących, sześciolatki mogły dowiedzieć się o flamastrach, które zostały wykonane na bazie farby plakatowej o nazwie "uni POSCA".

Dzieci mogły same przekonać się o ich niezwykłych walorach i efektach - malując i ozdabiając, białe czapki z tkaniny według własnej inwencji twórczej. 

   Serdeczne podziękowania kierujemy do p. Katarzyny Kurpiewskiej (przedstawiciel handlowy) oraz Michała Słowińskiego (sprzedawca sklepu ŻAK) za organizację ciekawych zajęć z flamastrami.Już od progu Manufaktury poczuliśmy piękny czekoladowy zapach, a w środku mnóstwo przedmiotów wykonanych z czekolady. Nawet klucz francuski, podkowa, czy czajniczek do herbaty! Szkoda tylko, że ta ogromna brązowa ściana nie była z czekolady… ale panie prowadzące warsztaty wynagrodziły nam to, serwując gorący czekoladowy napój. Oprócz tego każdy z nas mógł wykonać własną tabliczkę czekolady z niepowtarzalnym wzorem oraz wybrać do niej opakowanie w dowolnym kolorze. Czekając, aż nasze wyroby zastygną w lodówce, obejrzeliśmy na dużym ekranie prezentację o tym , jak powstaje czekolada. Długa jest droga, od drzewa, do gotowej tabliczki. Samo konszowanie ziaren trwa aż 3 dni!To już czwarte spotkanie mające na celu uczczenie odzyskania przez Polskę Niepodległości, które zorganizowali ze swojej inicjatywy rodzice. Rozpoczęło się ono Mszą Świętą, podczas której modliliśmy się w intencji poległych w obronie Ojczyzny. Po Eucharystii odbyło się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, przygotowane przez kilku Tatusiów z przedszkola. Repertuar był bogaty. Począwszy od  tych podniosłych utworów, jak Rota, po te bardziej skoczne takie jak.: „Pałacyk Michla”, śpiewane niegdyś ku pokrzepieniu serc.Dnia 26 października w naszym przedszkolu bawiliśmy się z p. Jesienią (p. Małgosią). Dzieci z tej okazji przebrały się za: kasztanki, zajączki, wiewiórki, liski, niedźwiadki, jesienne liście, jeże, grzybki i jabłuszka. Każda z grup przygotowała również krótki występ taki jak: piosenka, wierszyk lub inna krótka forma sceniczna. Po występach, 6-latki bawiły się z Panią Dorotą, a pozostałe grupy z Paniami w swoich salach. Wspólne świętowanie odbyło się w atmosferze wielkiej radości.Objawienia w Fatimie są nie tylko odległą historią sprzed 100 lat. To wszystko, o czym Maryja mówiła Pastuszkom, jest żywe tu i teraz. Każdy z nas może swoją modlitwą zmienić bieg historii i przyczynić się do zbawienia, nie tylko swojego ale i innych. O najważniejszych przesłaniach tego wielkiego objawienia w Portugalii przypomniały nam dzieci z grupy 6B. Niech nasi tegoroczni patroni – Służebnica Boża Łucja, Św. Hiacynta i Św. Franciszek pomagają nam wypełniać wolę Maryi. Amen.Już od dawna przedszkolaki z gr. 5b, z ogromną niecierpliwością oczekiwały na wyjazd do Straży Pożarnej. Wiadomo, niejeden chłopiec chciałby zostać strażakiem. A i dziewczynki były bardzo ciekawe, jak wyglądają z bliska wozy strażackie.

Nasza wyprawa rozpoczęła się nietypowo. Pierwszy raz wyruszyliśmy wspólnie autobusem miejskim i musimy przyznać, że bardzo podobała nam się ta przejażdżka. Kiedy dotarliśmy na miejsce, czekał na nas przemiły Pan Strażak, który zdradził nam wiele tajemnic dotyczących jego ciekawej i niebezpiecznej pracy. Teraz wiemy już co znajduje się na wyposażeniu straży, do czego służy skokochron, dlaczego strażacy nie przepadają za zdejmowaniem kotów z drzew oraz jakie zadanie ma pluszowy miś, którego spotkaliśmy, oglądając wnętrze wozu strażackiego.Pięciolatki świetnie o tym wiedzą, dlatego w piękne październikowe przedpołudnie ruszyły na pobliski stragan, by zakupić to i owo. Po drodze zastanawiały się co wybiorą, ale gdy stanęły przed skrzynkami wypełnionymi po brzegi owocami i warzywami, o decyzję nie było już tak łatwo. Każdy miał tu swoją rolę; jedni doradzali, inni wybierali z zapałem. W rezultacie zakupiliśmy jabłka, gruszki, śliwki, marchewkę, kalarepkę i granat, który szczególnie niektórych zaciekawił. We wspaniałych nastrojach wracaliśmy do przedszkola, gdzie czekało nas mycie, obieranie i krojenie.Koncerty Edukacyjne, to zajęcia na które dzieci zawsze chętnie czekają. Październikowe spotkanie odbyło się pod hasłem „Skrzynia skarbów i zapasów”. W atmosferze radości i zabawy (przy dźwiękach muzyki), przedszkolaki miały okazję do zdobycia nowych wiadomości nt. przetworów na zimę – szatkowania i kiszenia kapusty, przygotowania słoików  itp.

Dzięki takim zajęciom dzieci zostały zainspirowane do wielorakiego wykorzystania skarbów aktualnej pory roku.Po raz kolejny nasze przedszkolaki przeniosły się w czasy biblijne. Tym razem poznały groźnego króla Saula i młodego Dawida – pastuszka o dzielnym sercu. Atmosfera radości i fascynacji historią udzieliła się każdemu dziecku. Podążały  w wyobraźni za narracją głównych bohaterów. Był i śmiech i chwila refleksji nad odwagą, miłością i szczęściem, połączona ze wspólną zabawą i uczestniczeniem w przedstawieniu. Każdy chciał zostać małym aktorem. Ci, którzy wcielili się w role pomocników – pastuszków, zebrali gromkie brawa od kolegów i wychowawczyń.Dziś w naszym przedszkolu, zupełnie znienacka, pojawili się dość niezwykli goście – detektyw Tropik i jego asystentka: śledcza Lupa. Mieli do rozwiązania trudną zagadkę zaginięcia zajączka, który zniknął w tajemniczych okolicznościach. Krysia, właścicielka Słoneczka (bo tak miał właśnie na imię), była zrozpaczona. Uff..ciężka sprawa. Całe szczęście, wszystko dobrze się skończyło. A jeśli chcecie się dowiedzieć, w jaki sposób Krysia odnalazła swego przyjaciela i jaki udział w wyjaśnieniu zagadki miał szczur Puszek, spytajcie dzieci, na pewno Wam opowiedzą. Przypomną też, że prawdziwi przyjaciele, mogą liczyć na siebie zawsze i wszędzie.Jesień to czas zbioru owoców, dlatego 6 – latki postanowiły dowiedzieć się czegoś więcej o tym, jaka jest droga najbardziej znanych z nich, czyli jabłek, od drzewa do półki sklepowej . Miejscem przyglądania się temu była firma Wil-sad znajdująca się w Wildze. Traktorem w specjalnych wagonikach przejechaliśmy do sadu, gdzie mogliśmy prosto  z drzewa zrywać jabłka. Później zwiedzaliśmy halę, gdzie jabłka trafiają na linię sortowniczą. Tam są myte, segregowane i pakowane aby mogły trafić do różnych krajów Europy i Azji.
Ale to nie koniec niespodzianek dla nas. W pobliżu fabryki, w Cyganówce, znajduje się mini-zoo.Każde dziecko już w przedszkolu wie, że mamy swoich niewidzialnych Przyjaciół – Anioły, które pomagają nam w drodze do nieba. 29 września wspominaliśmy trzech Wielkich Archaniołów, z których każdy miał bardzo poważną misję do spełnienia:  jeden zaopiekował się podróżnikiem, drugi walczył ze smokiem, a trzeci zwiastował ważne nowiny. Kilka dni później obchodziliśmy wspomnienie naszych Aniołów Stróżów, którzy również mają bardzo ważne zadanie, aby o każdej porze dnia i nocy czuwać nad nami.22 września dzieci z grupy 5a i 5b wzięły udział w pełnym atrakcji dniu w Gościńcu położonym we wsi Kawęczyn. Jest to wymarzone miejsce aby przyjemnie i bezpiecznie spędzić czas, a jednocześnie zapoznać się z kulturą, pracą i życiem na wsi. Braliśmy udział w wypiekaniu chleba, oglądaliśmy pokaz sztuki kowalskiej, zwiedzaliśmy mini-zoo oraz starą wiejską zagrodę z izbą etnograficzną. Dużo radości sprawiła nam przejażdżka zadaszonym wozem konnym oraz zabawa dyskotekowa w sali tanecznej.Sześciolatki z wielką radością wyruszają na wszystkie wycieczki, wyjazdy, spacery.

Z przygotowanym plecakiem wyruszyliśmy do Ogrodu Zoologicznego w Warszawie. Wchodząc na teren parku, można było bez użycia  lornetki zobaczyć lwa, który obserwował otoczenie i bacznie się nam przyglądał.

Celem naszej wyprawy była lekcja w budynku Ptaszarni, na temat zwierząt oraz ich pokarmów. Przedszkolaki mogły zobaczyć, dotknąć i nakarmić,: węża, jaszczurkę, patyczaki – oczywiście wszystko to odbywało się pod bacznym okiem przewodnika.13 września grupa 4-latków wybrała się autokarem na wycieczkę  do „Wioski pod Kogutem”. Dla większości naszych przedszkolaków była to pierwsza w życiu podróż autokarem, dlatego ogromne emocje towarzyszyły już od chwili, kiedy pod przedszkole zajechał duży, biały pojazd. Po wspólnej modlitwie do Anioła Stróża, wygodnie usadowieni w fotelach, ruszyliśmy w drogę. Pomimo deszczowego tygodnia, tego dnia  na niebie pojawiło się piękne słońce. Podziwialiśmy mijaną okolicę, dzieląc się wrażeniami ze współtowarzyszami wycieczki.Jak wyglądają maślaki? Czy grzyby przyjaźnią się z drzewami? Czy mogą świecić nocą? Gdzie znajdziemy szlachetne borowiki i kto wskaże nam rosnące pod ziemią trufle? Odpowiedzi na te i inne pytania, szukaliśmy wspólnie z Panem Tomkiem – ekologiem. Przekonaliśmy się także na własnej skórze, czego grzyby potrzebują do życia. A gdy wydawało nam się, że w tym temacie wiemy już wszystko, okazało się, że ulubione ciasto babci jest pulchne i pyszne również dzięki grzybom. Postanowiliśmy więc, że i my będziemy „rosnąć jak na drożdżach”, dlatego obiecujemy jeść dużo warzyw i owoców!Dni adaptacyjne, to ważny czas dla najmłodszych dzieci, które stawiają pierwsze kroki w przedszkolu. Wypełniony był on zabawą, pląsami, piosenkami, przedstawieniem teatralnym i wieloma innymi atrakcjami, w czym w pierwszych dniach mogli też uczestniczyć rodzice naszych pociech.  Niewiele było trzeba, żeby na korytarzu przedszkolnym zabrzmiał śpiew chóru małych głosików: „Jestem sobie przedszkolaczek, nie grymaszę i nie płaczę…” BRAWO! Oby tak dalej!smileMinęły wakacje! Sale przedszkolne wypełniły się buziami opalonych, wyrośniętych i wypoczętych dzieci. Podczas wspólnej modlitwy podziękowaliśmy Dobremu Bogu za czas wypoczynku oraz zawierzyliśmy cały następny rok naszej nauki i zabawy Maryi Niepokalanej i naszym tegorocznym patronom – Świętym Pastuszkom z Fatimy. W kaplicy słychać było modlitwę, śpiew i radosną obecność wielu przedszkolaków. Niech nadchodzący rok będzie przeżyty na chwałę Boga!